Problémy s videním u mačiek
Ochorenie oka u starších mačiek môžu predstavovať ako primárny stav alebo sekundárne pre väčšie zdravotné problémy. Medzi najčastejšie primárne očné problémy u mačiek patria trauma, rakovina a glaukóm (zvýšený vnútroočný tlak).
Oči sú okienkom duše, ale sú aj oknom kardiovaskulárneho systému. Ochorenie oka môže byť sekundárne k inému primárnemu stavu, akým je zvýšený krvný tlak . Hypertenzia sa často prejavuje u mačiek trpiacich hypertyroidizmom a / alebo ochorením obličiek. Môže sa vyskytovať ako zapchané retinálne krvné cievy zaznamenané počas fyzického zaťaženia alebo v závažných prípadoch oddelenej sietnice , ktorú majitelia pozorovali ako náhlu slepotu alebo zníženie videnia.

kočka

Ochorenie obličiek u mačiek
Ochorenie obličiek je jednou z hlavných príčin ochorenia u starších mačiek. Môžete spočiatku zaznamenať nárast v pití a močení, pretože obličky strácajú schopnosť koncentrovať moč. Keď choroba postupuje, mačky strácajú svoju hmotnosť a aj ich chuť k jedlu ako sa toxíny hromadia v krvi. Hoci zlyhanie obličiek (ľadvín) je nezvratné, včasná detekcia a špeciálne navrhnuté obličkové diéty môžu spomaliť progresiu ochorenia.
Naopak náhly nedostatok močenia môže byť tiež znakom vážneho ochorenia obličiek. Keď mačka nemôže močiť, považuje sa to za mimoriadnu situáciu, ktorá si vyžaduje okamžitú veterinárnu starostlivosť.

kočička

Zubné ochorenie u mačiek
Zatiaľ čo viditeľný zubný kameň a periodentálne ochorenie sú významné nálezy u mačiek, sú ešte citlivejšie na zubný problém. Medzi 30 až 70 percentami dospelých mačiek sa prejaví resorpcia mačiek , zle pochopená choroba, ktorá spôsobuje, že telo rozpúšťa zuby v koreňoch. Tento veľmi bolestivý stav sa môže prejaviť bez povšimnutia, pretože viditeľné koruny nad ďasnom môžu byť úplne normálne, aj keď sa korene rozpadajú.
Pravidelné čistenie zubov u veterinárneho lekára je nevyhnutné pre udržanie parodontálneho zdravia, ale takisto sa používajú dentálne rádiografiky. To je jediný spôsob, ako definitívne diagnostikovať resorpciu zubov. Staršie mačky, ktoré sa zdajú byť ochotné jesť, ich to boli alebo majú ťažkosti s žuvaním, by mali byť okamžite vyhodnotené.

Mohlo by se vám také líbit: