Zatiaľ sa technológia zmrazovania aj chladenia stále intenzívne rozvíja – takmer každý rok dochádza k zásadnej obnove modelových radov v tejto triede domácich spotrebičov. Aké sú vlastnosti moderných chladničiek ? Aké sú ich parametre?

chladnička

Všetky moderné modely sú už teraz  vybavené systémami automatického rozmrazovania, ktoré prostredníctvom špeciálneho výparníka zhromažďujú prebytočnú vlhkosť vo vzduchu a prevodom na kvapôčky sa zo systému odoberajú. Voda sa vyparí a vracia sa do systému.
 
Skončilo obdobie veľkého rozmrazovania chladničiek, ktoré bolo nielen prácne ale aj zdĺhavé.
Nevýhodou systému rozmrazovania kvapôčok bolo nerovnomerné rozloženie teploty vo vnútri komory. Takže na zadnej stene, kde bol najčastejšie nainštalovaný výparník, vzniká mrazuvzdorná vrstva, zatiaľ čo teplota stúpa  bližšie k dverám chladničky.
 
Vzhľad systému No Frost sa dá nazvať hlavnou inováciou v chladiacich technológiách. 
V zariadeniach s týmto systémom je nainštalovaný výkonný ventilátor, ktorý spôsobuje cirkuláciu studeného vzduchu a vytvára jednotnú teplotu vo vnútri všetkých oddelení chladničky. Nemôže sa nám stať, že na niektorej poličke nám to mrzne, inde potraviny sotva ochladí. Okrem toho ventilátor vypúšťa vzduch, čím eliminuje nadbytočný kondenzát vody, čo môže viesť k vzniku mrazu.
 
lednička

Existujú rôzne úpravy systému No Frost, ako aj kombinácie viacerých systémov odmrazovania. Medzi nimi môžeme rozlíšiť technológiu Multi Air Flow – multi-streaming  so studeným vzduchom.  V chladničkách vybavených týmto systémom sa nainštaluje naraz niekoľko ventilátorov, ktoré nielen spôsobujú cirkuláciu vzduchu v priestore, ale majú za následok  aj ochladzovanie fúkaním ťažko dostupných miest – máme na mysli  predovšetkým regály , ktoré sú na vnútornej strane dverí.

Zároveň No Frost eliminuje potrebu pravidelného rozmrazovania chladničky a odstránenie vytvoreného ľadu. Na druhej strane, aj ten najsilnejší ventilátor nebude chrániť zariadenie pred nepríjemnými zápachmi, takže bude potrebné umývať chladničku, ako predtým, raz alebo dvakrát do roka. Najlepšie octovou vodou. Ocot výborne eliminuje pachy. Prípadne dajte do chladničky prázdne vrecká od mletej kávy, Aj toto výborne pohltí zápach.
Boju proti nežiaducim "vôňam" pomôžu inovácie z posledných rokoch – spočívajúce v ochrannej vrstve nanočastíc pokrývajúcich vnútorné povrchy chladničky. Priekopníkom v tejto oblasti bola spoločnosť Samsung, ktorá ponúkla modely s antibakteriálnym povlakom .

Mohlo by se vám také líbit: