1. Využívajte verejnú hromadnú dopravu.
Ak ste na dovolenke v rezorte, alebo ste prišli na dovolenku autom a chcete si pozrieť blízke mesto informujte sa o spôsoboch verejnej dopravy. Určite Vás to vyjde lacnejšie než taxík.
2. Ak cestujete vlakom alebo autobusom, cestujte v noci.
Deň môžete následne stráviť napríklad obdivovaním pamiatok a navyše ušetríte za ubytovanie.
3. Chcete sa najesť alebo si dať kávu?
Skúste ísť pár ulíc ďalej z najrušnejšieho centra mesta. Vyhnete sa predraženým a nekvalitným reštauráciam pre turistov, kam by miestny nešiel.
4. Alebo si jednoducho spravte piknik v miestnom parku.
V potravinách si kúpte pár lokálnych špecialít, alebo navšítvte miestny trh. Bude to lacnejšie než jedenie v reštaurácii a rozhodne oveľa zaujímavejšie.
5. Vyskúšajte miestny street food.
Radšej než návštevu drahej reštaurácie nájdite stánok s jedlom. Vyberte si taký, kde uvidíte jesť aj miestnych. Riskovať otravu jedlom na dovolenke sa nevyplatí.
6. Namiesto volania alebo SMSkovania domov použite Skype alebo FaceTime.
Na wifi sa pripojíte v hoteli alebo kaviarni a volanie máte zadarmo. Dávajte si ale pozor na podozrivé wi-fi pripojenie.
7. Skúste alternatívy k hotelom.
Namiesto hotelu môžete vyskúšať napríklad Airbnb, kde si na krátku dobu prenajmete byt od jeho majiteľa.
8. Zabudnite na suveníry.
Naozaj potrebujete ďalšiu sošku alebo magnetku, ktorá bude slúžiť ako lapač prachu? Alebo nakupovať suveníry pre celú rodinu? Ak Vám to naozaj nedá, kúpte sebe alebo svojim blízkym pohľadnicu.
9. Cestujte mimo sezóny.
Menej turistov, nižšie ceny a pamiatky sa určite poznávajú lepšie, ak nie sú práve tridsaťstupňové horúčavy. Ak Vám to dovolí práca a iné povinnosti, voľte dovolenku mimo letných prázdnin.
10. Dáta radšej vypnite.
Pokiaľ cestujete mimo Európsku úniu, pokiaľ to nie je nevyhnutné, nepoužívajte mobilmé dáta. Takisto si dajte pozor, ak napríklad prechádzate pri ceste autom do Talianska cez Švajčiarsko. Vysoké poplatky dokážu po dovolenke nepríjemne prekvapiť.
Rubrika: Dovolenka
Dovolenka na Slovensku
Dovolenka sa nemusí vždy spájať iba s cudzinou. Poďme objavovať nádherné zákutia a prekrásne mestá našej domoviny.
A že je toho čo u nás vidieť hovoria našťastie stále väčšie skupiny turistov, ktorí k nám prichádzajú a čo je potešiteľné- prestali sme byť iba tranzitnou krajinou pri ich cestách inam.
Zostávajú tu na pár dní, obdivujú , ochutnávajú , míňajú peniaze.
Ktoré časti navštevujú najčastejšie?
Z miest je to určite Bratislava, ktorá za posledné obdobie skrásnela. Košice – krásne „multikultúrne“ mesto , ktoré má svoje čaro a ktoré veľký rozmach zaznamenalo počas pána Šustera. Môžete nadávať koľko chcete, ale fakt, že vtedy Košice skrásneli je neodškriepiteľný. Krásna je Levoča, Banská Štiavnica, Bardejov , Prešov či maličký, ale nádherný Sabinov. Každý má v svojom srdiečku to naj mesto. Mesto, ktoré mu z určitého dôvodu prirástlo k srdcu. Choďme ho v čase dovolenky navštíviť . Pokochajme sa jeho krásou. Pozrime si čo všetko nové sa v meste postavilo. Stretnime ľudí, ktorí tu žijú. Poseďme s nimi chvíľku v parku na lavičke. Tak sa dozvieme najlepšie, či sú tu ľudia spokojní a šťastní
Zájdime si na túru do našich veľhôr- do Vysokých Tatier, ale nie len tam. Nízke Tatry, majú tiež svoje čaro.
Prekrásny je Červený Kláštor ! Toho roku tam bolo veru dosť turistov nielen od nás, ale aj z Čiech, z Nemecka, Anglicka. Obdivovali krásnu prírodu, ochutnávali naše špeciality, kupovali suveníry , dali sa odviezť na pltiach. Veru na slovenskej strane to konečne žilo a hemžilo sa ľuďmi. Cudzinci ostávali popíjať pivko na našej strane, dávali si pirohy, či iné špeciality u nás. A to je dobre! Určite za to môže aj to, že platíme eurom, ale aj to, že sa kvalita služieb u nás veľmi zlepšila. Vo výbornom stave je aj kemp, kde to toho roku naozaj žilo. Prialo nám aj počasie, bolo veľa krásnych slnečných dní. Odtiaľ je to veru iba na skok do Starej Ľubovne, na hrad či do blízkych kúpeľov Nová Ľubovňa. Tu som žiaľ zmenu k lepšiemu už roky nezaznamenala. Keď sa z Červeného Kláštora poberieme opačným smerom prídeme do Kežmarku , ak máme šťastie a vybrali sme si vhodný termín uvidíme európske remeslá. Stoja veru za zhliadnutie !
Máme veru veľa pekných miest a zákutí. Poďme ich objavovať a tešme sa, že ich máme u nás doma.
Staroveké Grécko
Ak nahliadneme do histórie a chceli by sme nájsť ukážku civilizovaného a kultúrneho národa, v žiadnom prípade nesmieme zabudnúť na Staroveké Grécko. Spoločnosť Grékov už od svojho vzniku žila v usporiadanom systéme, v ktorom doslova každý priložil ruku k dielu a každý mal právo vyjadriť svoj názor. Grécko je vlastne kolískou demokracie. Keďže tam ľudia mali vytvorený funkčný systém, základné potreby ako jedlo či strechu nad hlavou mali zabezpečené.
Dokonca mali vytvorený trh, kde si občania mohli nakúpiť potraviny či textil, ale aj keramiku. V takom prípade, kedy sa nemuseli zaoberať každodenným lovom či zberom potravy sa mohli orientovať na veci, akými sú kultúra a zábava. Ich kultúra sa prechovala dodnes, minimálne ako historické diela alebo historické záznamy. Či už sa pozrieme na báje, medicínu, divadlo, šport,… všade objavíme stopy gréckeho národa.
Grécka spoločnosť sa snažila byť rovnoprávna, ale takisto fungovala hierarchia. Na začiatok treba uviesť, že títo ľudia vytvorili pojmy ako občan, cudzinec, či otrok a začali vznikať tkzv. spoločenské triedy. Za občana bol považovaný človek narodený a vychovaný v Grécku, ktorý mal právo zúčastňovať sa na schôdzach, mal právo vyjadriť a navrhnúť svoje názory, postrehy, nápady, ale aj kritiku, rovnako tak mal šancu na spoločenský postup. Cudzinec bol moreplavec, okoloidúci umelec alebo trhovník, ktorý len prišiel do Grécka ponúknuť určité služby, ale nebol považovaný za právoplatného občana.
Na a nakoniec otroci, to bola bezprávna a najchudobnejšia časť obyvateľstva, ktorá bola majetkom úspešnejších a bohatších. Otroci boli zrejme ľudia, ktorí na spoločenskom rebríčku nepostupovali z následku hrubého previnenia voči spoločnosti, nedostatku zručnosti či záujmu, alebo do tejto pozície vstúpili dobrovoľne, aby sa nechali živiť bohatšími. Otroci vykonávali práce, na ktoré nebolo potrebné mať špecifické zameranie či talent. Teda domáce práce, nakupovanie, alebo vykonávali ťažkú prácu ako úpravy ciest, či baníctvo.
Pre niektorých ľudí znamená január len zabehnutý kolotoč, ktorý neznamená nič iné, iba prácu a žiadnu zábavu. Mnohí ľudia však práve v januári začnú premýšľať nad tým, kam sa vyberú v lete. Myslíte si, že je to skoro? Ale vôbec. Práve teraz totižto dovolenky vyjdú za skutočne neuveriteľné ceny. Keď objednávate zájazdy s predstihom, môžete si byť takmer istý, že vychytáte neuveriteľne dobré ceny. Občas však musíte risknúť to, že neviete, čo sa stane o pol roka. Vždy môžete vašu dovolenku zrušiť, no plná suma sa vám skoro nikdy nevráti. Ak však chcete ísť niekam na dovolenku, prečo by ste si ju nemohli zaplatiť a odísť práve teraz?
Dovolenka mimo sezónu má svoje čaro. Aj keď mnohé rodiny s deťmi chcú hlavne im vyplniť prázdniny, a preto sa vždy pozerajú po dovolenke v júli alebo v auguste, ak nemáte takúto ambíciu, určite choďte do toho a vyplňte vašim deťom program takýmto spôsobom. A ak nemáte dieťa, tak nemáte ani absolútne o čom premýšľať. Proste choďte do toho, keď máte takúto možnosť. Odíďte a užite si pohodu, ktorú vám dokáže urobiť iba dovolenka počas zimy. Počas sezóny, kedy všetci utekajú na lyžovačky. Vy môžete urobiť pravý opak a odísť do teplých krajín.
Za hlavný dôvod, prečo ísť niekam teraz, je samozrejme výhodná cena. Určite zaplatíte oveľa menej (možno aj o polovicu menej), ako keby ste šli v lete. Tu však musíte dbať na to, aby ste šli niekam, kde je teplo. Výhodné je, že môžete počasie sledovať na internete, čo je skutočne veľmi jednoduché. Takto získate predstavu o tom, kde vám bude počas leta úplne najlepšie. Ďalším plusom, ktorý určite ocenia mnohí ľudia, je to, že teraz len málokedy stretnete veľa dovolenkujúcich. Ako sme už spomínali, všetci chcú dovolenkovať v lete. Takže sa vyhnete preplneným plážam, ale aj turistickým destináciám. A to je určite niečo, na čo sa necháte nahovoriť, no nie?