Spotreba rýb môže byť jedným z tajomstiev dlhého a šťastného života, hovoria zhodujú sa v tom vedci aj lekári. Nová štúdia, publikovaná v časopise o zdraví, ukázala, že ryby a iné potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny môžu aspoň znížiť ak nie celkom vylúčiť riziko predčasného úmrtia na rakovinu a srdcové choroby. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča konzumovať aspoň tri dávky rýb týždenne. Malo by sa pamätať na to, že dávka asi znamená 100 g rybieho filé bez kože kostí a ďalších zložiek.
Ako však hovoria odborníci v oblasti výživy, ryby je možné konzumovať aspoň každý deň. Hlavnou vecou , ktorú ale nutne treba dodržať je nepreháňať to s tukom!
Napriek skutočnosti, že živiny sa nachádzajú vo všetkých druhoch rýb, nie každý druh je ale rovnako vhodný a osožný pre náš organizmus. Napriek všetkým výhodám má aj rybí tuk nie málo kalórii , nie určite menej kalórií ako ostatné – 9 kcal na 1g tuku. Preto, ak chcete nahradiť rybí časť mäsa vo vašej strave, aby ste schudli, pozorne sledujte, aký druh rýb sa dostane na váš stôl.
Napríklad v 100 g sleďa – obsahuje až 248 kcal na 100 g, v rovnakom množstve makrely nájdeme – 239 kcal, teraz veľmi populárny losos má tiež dosť- 208 kcal. Je to síce dva krát menej ako 100 g tuku z bravčového mäsa, ale veľká časť môže predstavovať štvrtinu dennej dávky kalórií. Teda rátať a ešte raz rátať. Ani ryby nemôžeme milé dámy konzumovať žiaľ neobmedzene.
Pre tých, ktorí starostlivo počítajú kalórie, sú naozaj vhodné iba nízkotučné ryby s obsahom kalórií 100-120 kcal na 100g. Z našich riek – šťuka, sumec, kapor. Z morských rýb do tejto kategórie patria treska, platesa obyčajná, , morský vlk a treska .
Odporúčala by som hlavne naše sladkovodné ryby. Sú najzdravšie a najčistejšie. Nie sú chované iba tak hromadne v nádržiach a nie sú do nich dávkované antibiotiká. Lebo veľký vývozcovia vraj majú taký zákon: mŕtva ryba- žiadny zisk. A tak do nich trepú chémiu, aby prežili.
Kupujme ryby čerstvé- živé- s peknými lesklými očami. Sú vraj odrazom ich zdravotného stavu.