Ak ste Čech či Slovák, možno ste to obdobie prežili, možno o ňom viete len z rozprávania a médií. Vravím o dni 1. január 1993 a jeho následkoch, ktoré našu českú a slovenskú spoločnosť sprevádzali celé agresívne deväťdesiate roky, zrejme aj dlhšie. No je pravda, že od roku cca 2011 sa mnohé zločiny z toho obdobia už podarilo uzavrieť, čo je určite chválihodné, no pre množstvo obetí je už moc neskoro.

vězení

Pre tých čo to možno nevedia, 1.január 1993 sa spája s Havlovou pomerne širokou amnestiou, teda vypustením veľa väzňov na slobodu. Za jediné opatrenie voči slušným ľuďom na slobode možno označiť len fakt, že Havel cez TV prenos väznov vyzval, aby sa správali slušne voči ostatným. To bolo celé opatrenie.

•         Mylíte si, že sexuálni agresori, nenapraviteľní recidivisti, že tí si jeho prejav zobrali k srdcu? Kdeže, takí ľudia kašlú na nejaké svedomie či sľuby a nebolo ich málo.
•         Lenže v tej dobe mnohí považovali amnestiu za správnu tak, ako Havel. Chceli sme nový rok odštartovať s duchom slobody, demokracie a čo môže symbolizovať slobodu viac, než dať slobodu tým, ktorí jej majú za mrežami najmenšie minimum?

Celé nedorozmenie a najväčší problém je však v tom, že sa vravelo prevažne o prepustení politických väzňov. Lenže tých bolo minimum, väčšinou sa jednalo o agresívnych a nenapraviteľných recidivistov či podvodníkov, ktorí robili zle za komunizmu a kašľali aj na nejaké zákony novej demokracie. Nevážili si nikdy nič a nikoho, tí ľudia sa vôbec nezmenili, pokračovali v trestnej činnosti aj v novom systéme, ktorý bol vtedy dokonca beztrestný a títo devianti, agresori, podvodníci mali naprostú slobodu, zabíjali, bili, okrádali bezbranných ľudí a mnohých z nich sa ujali mafiánske spolky, poskytli im "prácu."

ostnatý drát

V tomto smere možno spomenúť iba jedno pozitívum, že mafia na nich dohliadala. Títo agresori nemohli pútať pozornosť tým, že by prepadli a zbili obyčajného človeka čo ide do roboty. Nie, mafia im určila ciele, ľudí, s ktorými mala rozrobené kšefty. Ale samozrejme tým nechcem povedať, že násilie na tých ľudoch, ktorí boli označení za ciele bolo správne. To nie.

Pod pojmom politický väzeň si predstavím človeka, ktorý bol zavretý za svoje názory, prejavy, či literatúru. No Havel to pochopil tak, že politickým väznom je takmer každý, koho zavrel režim. 

Mohlo by se vám také líbit: