1. Využívajte verejnú hromadnú dopravu.
Ak ste na dovolenke v rezorte, alebo ste prišli na dovolenku autom a chcete si pozrieť blízke mesto informujte sa o spôsoboch verejnej dopravy. Určite Vás to vyjde lacnejšie než taxík.
 
2. Ak cestujete vlakom alebo autobusom, cestujte v noci.
Deň môžete následne stráviť napríklad obdivovaním pamiatok a navyše ušetríte za ubytovanie.cestování.jpg
 
3. Chcete sa najesť alebo si dať kávu?
Skúste ísť pár ulíc ďalej z najrušnejšieho centra mesta. Vyhnete sa predraženým a nekvalitným reštauráciam pre turistov, kam by miestny nešiel.
 
4. Alebo si jednoducho spravte piknik v miestnom parku.
V potravinách si kúpte pár lokálnych špecialít, alebo navšítvte miestny trh. Bude to lacnejšie než jedenie v reštaurácii a rozhodne oveľa zaujímavejšie.
 
5. Vyskúšajte miestny street food.
Radšej než návštevu drahej reštaurácie nájdite stánok s jedlom. Vyberte si taký, kde uvidíte jesť aj miestnych. Riskovať otravu jedlom na dovolenke sa nevyplatí.
 
6. Namiesto volania alebo SMSkovania domov použite Skype alebo FaceTime.
Na wifi sa pripojíte v hoteli alebo kaviarni a volanie máte zadarmo. Dávajte si ale pozor na podozrivé wi-fi pripojenie.
 
7. Skúste alternatívy k hotelom.
Namiesto hotelu môžete vyskúšať napríklad Airbnb, kde si na krátku dobu prenajmete byt od jeho majiteľa.letadlo.jpg
 
8. Zabudnite na suveníry.
Naozaj potrebujete ďalšiu sošku alebo magnetku, ktorá bude slúžiť ako lapač prachu? Alebo nakupovať suveníry pre celú rodinu? Ak Vám to naozaj nedá, kúpte sebe alebo svojim blízkym pohľadnicu.
 
9. Cestujte mimo sezóny.
Menej turistov, nižšie ceny a pamiatky sa určite poznávajú lepšie, ak nie sú práve tridsaťstupňové horúčavy. Ak Vám to dovolí práca a iné povinnosti, voľte dovolenku mimo letných prázdnin.
 
10. Dáta radšej vypnite.
Pokiaľ cestujete mimo Európsku úniu, pokiaľ to nie je nevyhnutné, nepoužívajte mobilmé dáta. Takisto si dajte pozor, ak napríklad prechádzate pri ceste autom do Talianska cez Švajčiarsko. Vysoké poplatky dokážu po dovolenke nepríjemne prekvapiť.

Mohlo by se vám také líbit: