V podstate alkohol môže byť dôvodom na váhu, ak sa konzumuje veľké množstvo kalórií. Alkohol má totiž iba prázdne kalórie bez skutočnej nutričnej hodnoty.

víno

Alkohol a nadváha u mužov
Muži všetkých vekových skupín majú tendenciu mať veľké brucho. V prítomnosti alkoholu a tukov sa telo snaží zbaviť toxického alkoholu a najprv ho používa ako zdroj energie. Po konzumácii sa alkohol rýchlo vstrebáva do žalúdka a tenkého čreva. Vstupuje do obehového systému a smeruje priamo do mozgu, pečene a iných tkanív. Potom sa rozdelí (spracuje) a použije sa ako energia a zriedkavo sa skladuje (menej ako 5%) ako tuk. Alkohol nemôže byť uložený v tele, takže keď ho pijete, vaše telo bude používať prvý alkohol ako palivo, potom iné zdroje energie z potravín.

Ako alkohol ovplyvňuje váhu
 Po vypití prvého pohára alkoholu sa vaše telo začne rýchlo zbavovať alkoholu dehydrogenózou. Produkty alkoholu v organizme sú acetaldehyd a acetát. Tieto vedľajšie produkty majú vysokú reaktivitu a zvyšujú oxidáciu v tele, ale najmä v pečeni. Keďže vaše telo považuje tieto vedľajšie produkty za nebezpečné, používa ich ako palivo. To znamená, že vaše telo bude po užití 15 gramov čistého alkoholu výrazne menej spaľovať tuk o 75%. Výrobky konzumované alkoholom po spracovaní v tele sa skladujú ako tuky. Alkohol zastavuje metabolizmus tukov v pečeni, čo prispieva k tvorbe tuku okolo pásu, čo vedie k tzv. "pivnému bruchu".

kocovina

Vplyv alkoholu na váhu ženy.
Štúdie ukázali, že ženy, ktoré pijú mierne množstvo alkoholu, budú mať rovnaký alebo mierne nižší index telesnej hmotnosti, rovnako ako tie, ktoré nepijú. Tento účinok sa u mužov nepozoroval. Inými slovami, úplná abstinencia môže alebo nemusí byť nevyhnutná, ak sa pokúšate strácať tuk z bruška, keď pijete mierne a nie veľmi často (raz za týždeň). Ak nepijete, je lepšie, aby ste nezačali. Ale ak chcete cez víkend piť, nie je na tom nič zlé. Alkohol podporuje tvorbu tuku z produktov trávenia. Ľudia, ktorí konzumujú viac ako 30 g čistého alkoholu denne, získavajú váhu a stávajú sa tučnejšími. Pečeň priemerného človeka môže rozložiť jeden štandardný nápoj alkoholu za hodinu bez poškodenia zdravia.

Mohlo by se vám také líbit: