Podľa jednej nemenovanej štúdie, počítačové hry, ktoré sú naprogramované tak, aby poskytovali postup do vyšších levelov alebo mechanizmus odmeny, sú silne návykové. Pri ich hraní sa vám do tela vylučuje dopamín, čo je látka, ktorá slúži na odmeňovanie človeka za nejakú prospešnú činnosť (čo hranie PC hier nie je!!!), ako napríklad za jedlo alebo sex, pri internetovom nakupovaní alebo pri užití drog, či pri hraní hazardných hier.

ilustrace

V Amerike existuje veľmi nebezpečná stránka – online virtuálny hrací svet pre deti od šesť do štrnásť rokov. Tento „ virtuálny svet“ používa ako sprievodcu roztomilého a prítulného tučniaka, ktorého si deti hneď zamilujú. Táto stránka je ponúkaná rodičom detí ako veľmi bezpečná (keby len tušili). Zdôrazňuje to, že keď deti budú tráviť čas na tejto roztomilej hre, nehrozí im nebezpečenstvo, že natrafia na internete na nejakú zakázanú stránku, ktorá by im mohla uškodiť.

Samozrejme aj táto hra je založená na mechanizme odmeny. Prvotná registrácia je zadarmo, ale ak vaša dieťa zatúži svojmu tučniakovi zakúpiť zariadenie do domu, oblečenie alebo vlastného domáceho miláčika, tak to nemôže urobiť, kým nie je právoplatným členom klubu. Milí rodičia si povedia: „A však čo – 5 € to nie je nič. Aspoň sa nebudete túlať bezcieľne po internete.“ A zaplatia.
Dieťa nakúpi svojmu tučniačikovi všetko čo jej príde na um. A čo keď sa minú mince? Získa ďalšie tým, že bude HRAŤ. Čím viac hrania, tým viac mincí. Čím viac mincí, tým viac vecí. Predstavuje si, čo všetko si za to môže kúpiť a potom si bude myslieť, že to tak funguje aj v živote.

tučňák

ALE!
Čím viac hrania, tým viac závislosti.Dávajte pozor na svoje milované deti, radšej im venujte svoj ČAS! To je to najcennejšie, čo im môžete do života dať. Pôjdete im príkladom, aby sa aj oni venovali dostatočne svojím blízkym.

Mohlo by se vám také líbit: