Túžba niektorých ľudí odlíšiť sa od väčšiny spoločnosti tu zrejme existovala vždy. Zoberme si prvých filozofov, neskôr básnikov a spisovateľov, v 20. storočí zasa hudobné žánre a kapely. No pojem subkultúra ako aj jej význam sa silným vplyvom viaže práve k hudbe. Takéto subkultúry vyjadrujúce sa hudobným štýlom začínajú vznikať niekedy od konca 50-tych, začiatkom 60-tych rokov 20. storočia v Anglicku a tvoria ich najmä tínedžeri.

peníze

Práve v tomto období je vidieť v USA ako aj v Anglicku čoraz viac ľudí afrického pôvodu, teda černochov. Je cítiť ich hudobný vplyv, ako aj vplyv životného štýlu na bielu mládež. Biela mládež je v tom období vychovávaná kresťanskými hodnotami, nie hudbou a áno, v tej dobe bolo ešte bežné považovať vplyv černošského obyvateľstva za hriešny, nekresťanský, vyznávajúci kultúru a náboženstvo reagge. Rebelujúci bieli tínedžeri si tak snažia medzi černochmi nájsť kamarátov, začínajú počúvať ich muziku a prijímať ich životný postoj, nakoľko to pre nich bolo niečo zakázané, nové a cool. Bola to rebélia voči ich rodičom a učiteľom, kedy ich hodnoty boli brané ako biele a nudné, zatiaľ čo černošské sa mládeži javili ako chlapské, drsné a zábavné.

•         A práve toto je ten bod, v ktorom sa zrodila subkultúra, hudobné žánre a štýly obliekania sa, účesov, slovníka, postoja a všetkého, čo si dnes pod pojmom subkultúra predstavíme.

grafity

Skrátka subkultúra je rebéliou voči väčšinovým hodnotám, stanoveniam, systému väčšinového zmýšľania, teda tým pádom sa potrebuje od väčšiny výraznejšie líšiť. A práve až teraz prichádzam k téme peniaze a určitému paradoxu.
Subkultúra sa začala speňažovať. Černošskú "outsiderskú" kultúru a hudbu si biela rebelejúca mládež začne prerábať do podoby komerčného rockandrollu, neskôr do punku, potom drsného metalu,… iným smerom sa blues začal transformovať do Rnb, neskôr hip-hopu,.. Všetky štýly mali svoje populárne obdobie a "normálni starí fotri" z nich vytrieskali peniaze. Túto rebelujúcu mládež aj tak prerobili ku kapitalistickému zmýšľaniu, kedy sa zo subkultúr stali iba módne trendy a celkom výnosný biznis.

Mohlo by se vám také líbit: