Asi ste sa s tým už stretli. Prídete domov, vystresovaný po celom dni. Nie je vám dobre. Bolí vás hlava a cítite sa vyčerpaný až k zúfalstvu. Sadnete si na gauč, váš pes sa pritisne k vám a vy ho začnete podvedome hladkať. Ani si neuvedomíte, vaša myseľ sa postupne ukľudňuje. Hlava prestáva bolieť. Po polhodinke už cítite dostatok energie a máte dosť síl na to, aby ste ešte doma urobili, čo treba.
Je to tým, že zvieratá vedia liečiť. Sú to terapeuti. Táto terapia sa volá animoterapia. Veľmi pomáha liečiť fyzické i emocionálne zdravie ľudí. V podstate to funguje tak, že pobyt so zvieraťom pozitívne ovplyvňuje chemický proces v mozgu. Rovnako má aj relaxačné účinky. Pre starších ľudí znižuje pocit osamelosti. Veľmi pomôže ľuďom po traumatizujúcom zážitku, alebo ľuďom, ktorí trpia depresiou a stresom.

delfín

Animoterapia sa používa na celom svete. Je to doplnková terapia ku klasickému medicínskemu liečeniu. Niekedy veľmi účinná, napríklad sa úžasne osvedčila pri deťoch s mozgovou obrnou, autizme, alebo iných poškodeniach mozgu spojených s pohybovým poškodením. Veľmi pomáha pri sociálnej starostlivosti o starých ľudí, ťažko postihnuté deti.
Zvieratá navštevujú nemocnice, domovy dôchodcov, ústavy sociálnej starostlivosti. Takisto postihnutí ľudia navštevujú zvieratá a trávia stanovený čas terapiou.
Na liečenie sa používajú najmä psi, mačky, kone a delfíny. Občas počujeme, že do liečby zapojili napríklad morčatá, andulky pri deťoch, alebo rôzne plazy.
Najčastejšie typy liečenia zvieratami sú:

  • Delfinoterapia – terapia s delfínmi
  • Canisterapia – terapia so psami
  • Felinoterapia – terapia s mačkami
  • Hipoterapia – terapia s použitím koní

pes
Liečenie s každým z nich má iný postup, rôzne účinky, dĺžka liečby je u každého iná. Terapia je určená pre ľudí rôzneho veku. Je vhodná pre bábätká, deti aj seniorov.
Veľkou výhodou je, že nemá žiadne nežiadúce vedľajšie účinky, preto nemôže ublížiť, iba pomôcť.

Mohlo by se vám také líbit: