EKO hobby

Naši prastarí rodičia netušili čo tento pojem znamená, no aj napriek tomu ho dokázali do bodky naplniť.
Vedeli vyrábať drevené nábytky, tkať koberce zo zvyškov látok, ktoré doma ostali, alebo z oblečenia, ktoré dávno veru doslúžilo.
Pradedo robil koše z prútia. Rôznych veľkostí aj tvarov. Veru aj pre rôzne účely :houby.jpg

  • Na huby
  • Na drevo, raždie
  • Na pŕhľavu  pre  hydinu
  • Ozdobné na Veľkú noc do kostola
  • Na stôl na chlieb

 Neskôr opletal veľké demižóny na víno. Aj viacfarebne. Podľa druhu použitého prútia a neskôr aj podľa  spôsobu a druhu morenia. Nie chemickým moridlom, ale prírodným- cibuľovým, kvetovým, cviklovým.
 
Dodnes mi stojí na čestnom mieste na polici v kuchyni maličký demižón prekrásne odetý do prúteného obalu. Moja spomienka na pradedka. Vždy, keď si vezmem do ruky. Mám pocit tepla jeho rúk, pocit lásky z jeho očí, a nesmierny odkaz pre nás, pre dnešok. Nesmieme zabudnúť na tieto naše staré remeslá, ktoré sa pre mnohých stali súčasným hobby,
 
Nie z materiálov umelých- ale  z prírodných- EKO.
Nesmierne ma teší záujem môjho syna o tieto veci. Sedí v knihách, študuje techniky rezania, pletenia, farbenia, dotvárania vzorov.mrkev.jpg
 
Prastarý otec sa celkom isto usmieva popod fúz a prízvukuje, že nám vždy veru vravel, že toto remeslo prežije storočia. Dedko sa tiež často posmieval veciam vyrobeným z plastu a nedovolil, aby sme ani len na chate jedli polievku z plastových misiek a pili vodu z plastových pohárov. Hlboko nimi pohŕdal ! Už vtedy tvrdil, že nám zamoria Zem a budeme mať veľký problém sa tohto množiaceho odpadu zbaviť. A dnes je to tu – moria, lesy, lúky- všetko je znečistené  plastami.
 
Aj vy zaiste máte dedka, otca, strýka, ktorý ešte  vie ako sa robí poctivé remeslo z prírodných materiálov?. Nedovoľte, aby sa na to zabudlo. Národ , ktorý si neváži tradície je odsúdený na zánik. Ktosi múdry to niekedy povedal a asi mal pravdu.